نمایش نوار ابزار

گروه برق

دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶
موسی نوری

مهندس موسی نوری

مدیر گروه برق موسسه آموزش عالی شمس

تماس: ۰۱۷۳۳۳۸۹۷۱۱  داخلی ۱۳۱

رشته مهندسی برق

انرژی اگر بنیادی ترین رکن اقتصاد نباشد، یکی از ارکان اصلی آن به شمار می آید و در این میان برق به عنوان عالی ترین نوع انرژی جایگاه ویژه ای دارد. تا جایی که در دنیای امروز میزان تولید و مصرف این انرژی در شاخه تولید، شاخص رشد اقتصادی جوامع و در شاخه خانگی و عمومی یکی از معیارهای سنجش رفاه محسوب می شود.

مهندسی برق دارای ۴ گرایش است: مهندسی برق- الکترونیک، مهندسی برق- مخابرات، مهندسی برق- قدرت، مهندسی برق- کنترل

دانش آموختگان این رشته می توانند در زمینه های طراحی، ساخت، بهره برداری، نظارت، نگهداری، مدیریت و هدایت عملیات سیستم ها عمل نمایند.

آینده شغلی، بازار کار، درآمد

بازار کار رشته برق وسعتی به اندازه تمام وسائل برق دارد و این یک شوخی نیست. امروزه با توسعه صنایع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت های شغلی زیادی برای مهندسین برق فراهم شده است و اگر می بینیم که با این وجود بعضی از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند، به دلیل این است که این افراد یا فقط در محل زندگی خود دنبال کار می گردند و یا در دوران تحصیل به جای یادگیری عمیق دروس و در نتیجه کسب توانایی های لازم، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده اند.

همچنین یک مهندس خوب باید، کارآفرین باشد یعنی به دنبال استخدام در موسسه یا وزارتخانه ای نباشد بلکه به یاری آگاهی های خود، نیازهای فنی و صنعتی کشور را یافته و با طراحی سیستم ها و مدارهای خاصی این نیازها را برطرف سازد.

کاری که بعضی از فارغ التحصیلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نیز بوده اند.

فرصتهای شغلی یک مهندس کنترل نیز بسیار گسترده است چون در هر جا که یک مجموعه عظیمی از صنعت مهندسی مثل کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و… وجود داشته باشد، حضور یک مهندسی کنترل ضروری است. در ایران فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در صنایع نظامی وابسته به وزارت دفاع و یا در صنایع هستهای شروع به کار کنند. شرکتهای خصوصی اتوماسیون صنعتی و ابزار دقیق میتواند گزینه دیگری برای شروع به کار باشد.

و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک میتواند جذب واحدهای تابعه وزارتخانههای ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنایع، دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود.

وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر

طبق نظر کارشناسان و متخصصان انرژی در کشور، با توجه به نیاز فزاینده به انرژی در جهان کنونی و همچنین نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشور، سالانه باید حدود ۱۵۰۰ مگاوات به ظرفیت تولید کشور افزوده شود که این نیاز به احداث نیروگاههای جدید و همچنین فارغ التحصیلان متخصص برق و قدرت دارد.

برنامه درسی دوره تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد و دکتری)

ترم بندی دروس دوره کارشناسی پیوسته مهندسی برق – قدرت

وزارت علوم کارشناسی پیوسته برق ۹۲

ترم بندی پیشنهادی دروس رشته مهندسی تکنولوژی برق – الکترونیک ( مقطع کارشناسی ناپیوسته ۷۰ واحد )

دروس رشته مهندسی تکنولوژی برق الکتزونیک( مقطع کارشناسی ناپیوسته )

ترم بندی پیشنهادی دروس رشته مهندسی تکنولوژی کنترل –گرایش ابزار دقیق( مقطع کارشناسی ناپیوسته ۷۱ واحد )

دروس رشته مهندسی تکنولوژی کنترل –گرایش ابزار دقیق( مقطع کارشناسی ناپیوسته )

مشخصات کلی،برنامه و سرفصل دروس،دوره ی کارشناسی ناپیوسته علمی-کاربردی،مهندسی تکنولوژی کنترل با ۳ گرایش :۱-ساخت و تولید۲-فرایند-۳ ابزار دقیق

چارت دروس رشته مهندسی تکنولوژی برق-قدرت(مقطع کارشناسی ناپیوسته)

ترم بندی پیشنهادی دروس رشته مهندسی تکنولوِژی برق – قدرت- مقطع کارشناسی ناپیوسته

ترم بندی پیشنهادی دروس رشته کاردانی پیوسته الکترونیک(فارغ التحصیلان فنی و حرفه ای)

چارت رشته کاردانی الکتروتکنیک(برق صنعتی)